Program

5 dní, 12 koncertů, 3 poslechové sessions, přednášky a workshopy. To je PSF 2013.

Větší než kdy předtím.

23.08.

20:00 Zahajovací koncert: Crossing the Boundaries,  ZDARMA
Zahajovací koncert představí současnou hudbu pro shakuhachi, živou elektroniku a tanec.
Vystoupí umělci: Christopher Yohmei Blasdel (shakuhachi), Pamelia Kurstin (theremin), Michal Rataj (electronics), Vlastislav Matoušek (shakuhachi), Jim Franklin (shakuhachi),
Jindřiška Křivánková (tanec)

24.08.

11:30 – 12:30 WORKSHOP: Breathing, Voice and Life with Mika Kimula ZDARMA
Hlas projekovaný vaším dýcháním a Body Awareness
Workshop aktivní meditace užívající principů metody Noguchi Taisô. Tato metoda uvědomění těla a filosofie, kterou zavedl Michizô Noguchi, aktivně propojuje dýchání, hlas, jazyk a držení těla s našimi každodenními zážitky (metoda Noguchi Taisô je často srovnávána Alexandrovou technikou). Tento workshop bude také obsahovat úvod do fascinující živoucí morfologie/kosmologie japonského embryologa Shigea Miki.

17:00 – 18:00 KONCERT: Pamelia Kurstin & Jim Franklin: walking bass, 100/70 Kč
Slavná hráčka na theremin Pamelia Kurstin představí svůj jedinečný styl hry na theremin Walking Bass v různých žánrech. Jim Franklin, skladatel, hráč na shakuhachi a theremin uvede svou skladbu pro shakuhachi a theremin, při níž jediný hráč hraje na oba nástroje zároveň.

18:30 – 19:30 LISTENING SESSION: The Hogaku Journal Editor's Picks – The Best of Shakuhachi, No. 1, T. Tanaka, ZDARMA
Archiv Hôgaku Journalu obsahuje více jak 1900 nahrávek japonské tradiční hudby (hôgaku). Jeho zakladatel a šéfredaktor Takafumi Tanaka z něj vybral ty, které podle něj musí být slyšeny. Od tradice, přes avantgardu až k popu poznáte jedinečné interprety japonské hudby.

 20:00 – 22:30 KONCERT: Tajuplné příběhy: hlas v japonské a soudobé hudbě, 150/100 Kč
Večer 24.srpna bude věnován hlasu v Japonské soudobé hudbě. Představí se zde japosnká zpěvačka Mika Kimula, hráč na koto a shamisen Yuji Kikuo a hráči na shakuhachi Christopher Yohmei Blasdel, Gunnar Jinmei Linder, Vlastislav Matoušek a Kifu Mitsuhashi.

22:30 – 23:30 KONCERT: Jazz Jam Session: from grove to groove, ZDARMA
Hráči na shakuhachi se setkají s českými hudebníky na poli jazzu a improvizované hudby.

25.08.

16:00 – 17:00 PŘEDNÁŠKA: Rhythm and Kata in Traditional Japanese Music, G.J. Linder, ZDARMA
Uznávaný etnomuzikolog ze Stockholmské univerzity Gunnar Jinmei Linder se bude zabývat konceptem rytmu v tradiční japonské hudbě. Zvlášť se zaměří na žánr shakuhachi honkyoku a ustálené vzorce kata stylu Kinko.

17:00 – 18:00 KONCERT: Mika Kimula & Yuji Kikuo: písně o smrti a o lásce, 100/70 Kč
Mika Kimula, Kikuo Yuji doprovázeni na shakuhachi Christopherem Yohmei Blasdelem nechají zaznít vokální skladby různých žánrů japonské hudby.

18:30 – 19:30 LISTENING SESSION: The Hogaku Journal Editor's Picks – The Best of Shakuhachi, No. 2, T. Tanaka, ZDARMA
Archiv Hôgaku Journalu obsahuje více jak 1900 nahrávek japonské tradiční hudby (hôgaku). Jeho zakladatel a šéfredaktor Takafumi Tanaka z něj vybral ty, které podle něj musí být slyšeny. Od tradice, přes avantgardu až k popu poznáte jedinečné interprety japonské hudby.

 19:45 – 20:00 RECITACE: České haiku, ZDARMA

20:00 – 22:30 KONCERT: Zen: Ticho a zvuk, 150/100 Kč
Duchovní hudba mnichů komuso rozezní koncertní síň 25. srpna. Na koncertu se představí mnoho významných hráčů různých historických linií, aby vás vzali na cestu do sebe sama.
Vystupující hráči: Kifu Mistuhashi, Christopher Yohmei Blasdel, Gunnar Jinmei Linder, Vlastislav Matoušek, Kiku Day a Jim Franklin

22:30 – 23:30 KONCERT: Theremin, Shakuhachi, Bicí: improvizace dnes, ZDARMA
Improvizovaná elektroakustická hudba v podání Marie Ladrové (theremin) a Marka Matviji (shakuhachi)

26.08.

16:00 – 17:00 PŘEDNÁŠKA: Sankyoku: The Repertoire in Discussion, G.J. Linder, ZDARMA
Uznávaný etnomuzikolog ze Stockholmské univerzity Gunnar Jinmei Linder bude rozebírat japonskou komorní hudbu sankyoku. Hloubkovou analýzou textu písně Kaji Makura příblíží společensko historický kontext období Edo (1603-1867).

17:00 – 18:00 KONCERT: Dietmar Herriger: Itchoken shakuhachi, 100/70 Kč
Duchovní hudbu z jednoho nejstarší chrámů flétny shakuhachi zahraje jeden mistrů chrámu Itchoken Dietmar Ipu Herriger.

18:30 – 19:30 LISTENING SESSION: Každé ticho zní jinak, P. Klusák, ZDARMA
Ticho a opatrný přístup ke zvuku se vinou našimi hlučnými časy v různých podobách. Zvuky, projekce a příběhy připomenou tiché taktiky od improvizujících redukcionistů po skladatelskou skupinu Wandelweiser. V ukázkách: Taku Sugimoto, Michael Pisaro, Taku Unami a další.

20:00 – 22:30 KONCERT: Vnitřní krajiny, současné mýty, 150/100 Kč
Večer 26. sprna budete mít jedinečnou šanci vychutnat si světovou premiéru skladby Jakuba Rataje pro smyčce a dva světové interprety: Kifu Mitsuhashiho (shakuhachi) a Pamelii Kurstin (theremin). Evropskou premiéru skladby Regardless Alexise Leonidou zahraje Jim Franklin. Slavnou skladbu Kakurin od Hirose Ryoheie předvede Kifu Mitsuhashi. Dále zazní Kniha principů Zbyňka Vostřáka, Universal Flute Henryho Cowella a další (ještě doplníme).
Vystupující umělci: Kifu Mitsuhashi (shakuhachi), Pamelia Kurstin (theremin), Jim Franklin (shakuhachi), Christopher Yohmei Blasdel (shakuhachi), Mika Kimula (voice), Vlastislav Matoušek (shakuhachi)

22:30 – 23:30 KONCERT: Mama Bubo: bigbeatová alternativa, ZDARMA
Legendární pražská kapela věnující alternativnímu bigbeatu, již od svých undergroundových začátků v sedmdesátých letech.

27.08.

13:00 – 14:30 WORKSHOP: From Language to Song with Mika Kimula, ZDARMA
Hlas v jazyce.
Vysvětlení a ukázky japonských hlasových technik založených na Japonštině a jejím způsobu tvorby zvuků. Zpívání jedné či dvou jednoduchých japonských písniček. DVD ukázky rozdílných stylů japonské vokální hudby.

14:30 – 15:30 PŘEDNÁŠKA: The Shakuhachi in the Meiji Period, G.J. Linder, ZDARMA
Uznávaný etnomuzikolog ze Stockholmské univerzity Gunnar Jinemi Linder bude rozebírat pozici shakuhachi na konci devatenáctého století a vývoj nových stylů hry a tvorba nových linií. Proč se na Západě nedostalo shakuhachi a další japonské hudbě podobného uznání jako, na příklad, japonské malbě?

15:30 – 16:30 PŘEDNÁŠKA: The Shakuhachi in Present-day Japan, Why is it Relevant? T. Tanaka, ZDARMA
Tato přednáška bude rozebírat význam shakuhachi v dnešním Japonsku. Mimojiné budou zmíněny rozdílné současné ryûha, školy shakuhachi, jak se změnilo využívání shakuhachi oproti minulosti. Proč shakuhachi oslovuje lidi po celém světě?

17:00 – 18:00 KONCERT: Matiné s shakuhachi: poznejte mladé hráče, ZDARMA
Setkejte se s mladými hráči na odpoledním koncertě tradiční a moderní hudby pro shakuhachi.

20:00 – 22:00 KONCERT: Studentský koncert: noví přátelé, ZDARMA
Výběr ze skladeb vyučovaných v rámci festivalových kurzů, které zahrají jejich učitelé a studenti.